Dětské lidové kroje - BlataJihočeská Blata se prostírají v okruhu měst a obcí od Soběslavi k Bechyni, Týnu nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou, po České Budějovice, Třeboň až Jindřichův Hradec. Je to úrodný kraj rybníků, bažinatých luk, mokřin a rašelinišť. Blata jsou charakteristická lidovou architekturou, tzv. selským barokem. Pozornosti neunikne velmi zdobný, bohatě vyšívaný blatský nebo také blaťácký kroj, který Blaťáci oblékali ještě ve 2. polovině 19. století. Ženský sváteční kroj sestával z plátěné spodničky, z do půli lýtek dlouhé sukně (mezulánky, šerky) různých barev zdobené ve spodní polovině širokou vyšívanou stuhou „baborkou“ a zlatým nebo stříbrným prýmkem, na břiše hladké, od boků skládané. Bílá košile (tenčice) byla buď jednodušší, zdobená bílou vláčkovou krajkou, dírkovou výšivkou nebo bohatě vyšitá na ramenou, na pásku (manžetě), do kterého je nabraný rukáv, na prsou a samostatném límci (vejkladku). Přes košili patří lajblík nebo šněrovačka. Na sukni se uvazovala zástěra (fěrtoch) z bílého plátna bohatě vyšívaná stejně jako plena, kterou nosily vdané ženy uvázanou přes plátěný čepec a vyšitou čelenku. Svobodná děvčata nosila vlasy spletené do dvou copů a kolem vlasů si uvazovala vínek. Ke kroji patřil kabátek (špenzr), v zimě krátký kožíšek a šátek. Na nohy patřily červené punčochy, černé střevíce a kolem krku granáty vzadu svázané barevnou stuhou splývající do pasu. Základním vzorem výšivky je „blatská“ růže s poupaty a lístky, steh plný úsporný. Nepřehlédnete pavučinkové „katry“. Zvolený typ výšivky se opakoval na všech krojových součástech. V zásadě se na Blatech zachovaly kroje s bílou výšivkou (obdoba kozácké), barevnými bavlnkami a hedvábím, šmelcem (korálky), tylem a rybími šupinami (Třeboňsko). Dětské kroje byly jednodušší, většinou zhotovené ze zbytků, často bez výšivek. Děvčátka nosila na hlavě šátek uvázaný na babku nebo pod vlasy spletené do copů. Vínek nosila starší děvčata „na vdávání“.
LITERATURA: Čeněk Zíbrt – Sborník ČESKÝ LID, 1899; Anna Skálová – Sborník ČESKÝ LID, 1949; Blažena Šotková – Šijeme kroje, popis, vyobrazení a střihy

Užití blatského kroje v souboru Javoráček

Dívčí kroj sestává z bílé nabírané spodničky, sukně (modrá, temně červená, zelená, černá, písková) a bílé košilky. Košile má nabrané rukávy a límec zdobené štykováním. Přes košili obléknou lajblík vpředu na háčky. Přes zástěru si uvazují čistě bílou nebo bavlnkami vyšitou zástěru. Vlasy nosí děvčata spletené do dvou nebo jednoho copu ovázané stejně jako rukávy červenou stuhou. Kolem vlasů si nestarší děvčata uvazují vínek z tmavé sametky (vyšitý flitry, korálky a penízky) zakončený dlouhými vázačkami z bílého plátna. Na nohou červené punčochy a černé střevíce. Doplňkem kroje jsou šátky. Malá děvčata nosí stejnou košili, spodničku a přes to šaty tvořené nabíranou sukní a živůtkem z bavlny převážně květinového vzoru, vpředu zapínání na zlaté knoflíky. Přes sukni si uvazují čistě bílou zástěru. Na nohou červené punčochy a černé střevíce. Doplňkem kroje jsou šátky.
Marcela Božovská