Dětské lidové kroje - Dolní Rakousko

SVÁTEČNÍ KROJ Z OBLASTI WACHAU


„Spenser“ šaty z oblasti Wachau mohou být ušity z různých druhů látek, barev a vzorů. Sváteční kroj z oblasti Wachau patří mezi nejznámější formy šatů zlatých čepců Dolního Rakouska. Tyto šaty jsou oblíbeny i mimo území svého původu, jsou považovány za reprezentační a jsou nošeny spolu se zlatým čepcem.
Na velkém límci jsou duté sklady, eventuálně jsou na něm našité volánky. Šíře a velikost límce je závislá na postavě nositelky – velikosti šatů. Do výstřihu je zastrčen hedvábný šátek nebo bílá halenková vsadka. Zástěra k tomu může být nošena buď tón v tónu, nebo v kontrastní barvě.
Zobrazený model má límec až do předního středu šatů a je připevněn skrytými háčky. Na kresleném obrázku je ten samý kroj s překrývající látkou přes prsa, šálovým límcem a dvojitou řadou knoflíků.

Obě formy jsou možné. Spenser (horní díl) a sukně jsou ušity odděleně.

Volkskultur Niederösterreich

DÍVČÍ KROJModerní dívčí kroj, který se neváže na určitý region. Je složen ze světle modrého propínacího živůtku se stříbrnými kulatými knoflíky, hranatým výstřihem, skládané bavlněné sukně s jemným bílým potiskem.
Ke kroji se kombinuje zelená nabíraná zástěra s dlouhými úvazky, které vpředu tvoří zdobnou mašli. Kroj doplňuje jednoduchá bílá blůzka s krátkými nabíranými rukávy.

Volkskultur Niederösterreich

Volkstanzgruppe Waidhofen an der Thaya

Tančíme pro zábavu – tradice & moderna. Jsme mladý, veselý a motivovaný soubor, baví nás lidová hudba a především lidový tanec. Vedle tradičních lidových tanců tvoříme ze starého a známého i tanec nový a moderní. Jsme mladá, živá a motivovaná skupina, která má ráda lidovou hudbu a zejména lidový tanec. Kromě tradičních tanců vytváříme také něco nového a moderního. Od našeho znovuobnovení v roce 2017 v okrese Waidhofen/Th. v oblasti venkovské mládeže se hodně událo: Lidový soubor rozšířilo kromě mnoha tanečnic a tanečníků i těleso taneční hudby. Během představení nás provázejí štýrská harmonika, křídlovky, klarinet, tenorový roh a pozouny. Další důležitý počin posledních let byl nákup nových krojů. Dívky nosí na míru šitý waldviertelský zimní kroj v barvě sytě červené a hoši mají kožené kalhoty taktéž šité na míru a vestičku, která barevně koresponduje s dívčím krojem. Tradičním střihem a sytou barvou jsme zůstali opět věrni našemu motu: Tradice&moderna.
Volkskultur Niederösterreich