Jihočeské folklorní sdružení úspěšně prezentovalo přeshraniční spolupráci na další akci v Rakousku

Jihočeské folklorní sdružení (JFoS) v rámci spolupráce se strategickým partnerem přeshraničního projektu Lidová kultura / Volkskultur AT-CZ, tj. Jihočeským krajem, úspěšně představilo folklorní umění v sobotu 12. října 2019 v hornorakouském městě Aigen-Schlägl, kde proběhla velmi zajímavá slavnost s názvem Landesgartenschau 2019 v Bio Garten Eden.
Za krásného slunného počasí tak hostila Bio Garten Eden v programu s názvem „Tadyhle a támhle, lidová kultura spojuje“ nejen vystupující z Rakouska, ale také členské kolektivy JFoS, Bystřinu ze Zlivi a kapelu i tanečníky Prácheňáčku ze Strakonic. Oba folklorní soubory zaujaly velmi početné publikum a při jejich kulturních programech se často ozýval pokřik „bravo“.
Velmi důležitým prvkem na uvedené akci byla i prezentace přeshraničního projektu Lidová kultura - Volkskultur AT-CZ, který v současné době s dalšími partnery Jihočeské folklorní sdružení realizuje. Návštěvníci měli k dispozici prezentační panely projektu v areálu na jevišti a odnášeli si i vydané publikace věnované zejména dětských lidovým krojům a tradičním zvykům.
Prezentace projektu se velice vydařila, neboť vhodně skloubila představení vydaných tištěných materiálů s praktickou realizací jihočeských lidových tradic, a to prostřednictvím kulturních programů na jevišti. Zástupci Jihočeského folklorního sdružení, měli možnost poznat kromě jiného i modrotisk, který je typickou součástí místních lidových krojů a společenského oblečení. Není náhodou, že v rámci zmíněného přeshraničního projektu je také jedním z partnerů muzeum modrotisku v Gutau nedaleko od Aigen-Schläglu.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení
Foto: Milan Škoch, momentky z akce