Okénko Soběslavské chasy mladé

Zpět

16.04.2011

Čtvrtý únor roku 2011 byl pro Soběslavskou chasu mladou velkým dnem. Pořádala totiž už svůj v pořadí dvacátý Staročeský bál. Přípravám jsme věnovali maximální úsilí, ale i tak jsme byli z toho kulatého čísla trochu nervózní. Začátek plesu ohlásil ponocný odtroubením v 19 hodin a netrvalo dlouho a bylo na řadě první předtančení. To obstaral náš dětský soubor Ráček. Vystoupení se dětem moc povedlo a bylo to znát z ohlasu diváků, kteří je odměnili velkým potleskem. Přítomní na sále si ale moc neodpočinuli a už bylo na řadě slavnostní zahájení bálu. Tomu byl jako vždy přítomen ponocný, praporečník i drábové a nechyběl samozřejmě kecal. Jako vždy se úlohy pána v kloboučku ujal Petr Valeš a nutno podotknout, že zábavu a dobrou náladu v sále se mu podařilo udržet až do samotného konce. Po přípitku na zdárný průběh bálu přišla chvíle chasy. Pásmo, jež jsme na jubilejní bál připravili, bylo obtížné, a proto jsme měli obavy, jak dopadne. Nervozita však opadla hned po první písničce, neboť publikum bylo opravdu skvělé. Všichni jsme se naladili na správnou vlnu a necelá dvacetiminutovka našeho představení utekla jako voda a celou dobu byla rámována potleskem diváků.


Nebyl by to ale ten správný Staročeský bál, kdyby chasa nepřipravila půlnoční překvapení. To, jak se v poslední době stalo tradicí, začalo přesně v jedenáct. Přesunuli jsme se v něm do doby před čtyřiceti lety, potažmo do muzikálu Rebelové, a předvedli jsme náročné krokové variace i vtipné prvky, které snad všechny pobavily. Po půlnočním překvapení přišlo losování hlavní tomboly, ve které si vylosovaní díky štědrým sponzorům, jimž tím to moc děkujeme, přišli na velice zajímavé a hodnotné ceny. Pak už následovala volná zábava, již oživovali a zpestřovali bývalí členové Soběslavské chasy mladé, které jsme na Staročeský bál pozvali a za jejichž návštěvu jsme velice rádi.


Zhruba v půl třetí Třeboňská 12°, která po celý večer hrála na jedničku, připravila poslední kousky a tak jsme se jako vždy dočkali písničky Na rozloučení, po které jsme se pomalu rozešli do svých domovů. Co říci závěrem? Dvacátý Staročeský bál se podařil na výbornou a doufám, že nejen my, ale i všichni, co na plese byli, se těší na ten příští - jednadvacátý.


Poražení máje
16.04.2011

Jaro už je skoro za dveřmi, a tak se Soběslavské chase mladé blíží další akce s ním spojené. Jednou z nich je i stavění máje.


Abychom měli májku do třicátého dubna řádně připravenou, vyrazili jsme na ní už tuto sobotu do městského lesa mezi Mokrou a Nedvědice. Zde jsme vybrali strom, který odpovídal našim náročným kritériím a pokáceli jsme ho. Pak už přišla na řadu tvrdá manuální práce, kdy jsme již větví zbavenou májku vytáhli na lesní cestu a zde jí pomocí pořízů zbavili kůry, aby nám za dva a půl měsíce stihla vyschnout. Počasí nám sice moc nepřálo, avšak teplý čaj nebo i něco ostřejšího na zahřátí se našlo, a tak nám celé dopoledne v lese rychle uteklo. Při převozu máje se sice vyskytly komplikace v podobě ušlého kolečka na vozíku, ale ani to nám nezabránilo dovézt přes 20 metrů dlouhý kmen na místo určení. A protože daleko nejtěžším úkolem je samotné stavění máje, zveme Vás všechny v sobotu 30. dubna na soběslavské náměstí, abyste nám buďto fyzicky nebo aspoň zatnutými pěstmi pomohli máj vztyčit a vše se podařilo tak, jak má. Nebude chybět ani občerstvení a do večerních hodin bude hrát živá kapela.


Stanislav Tomša


www.chasamlada.info