Jihočeské folklorní sdružení na další akci v rámci přeshraničního projektu

Jihočeské folklorní sdružení (JFoS) v rámci spolupráce s partnery přeshraničního projektu Lidová kultura / Volkskultur AT-CZ, mělo své zástupce 4. května 2022 na odborné konferenci Tradice a současnost modrotisku, která se uskutečnila v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči.
Níže vyjádření Marcely Božovské:

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení

Setkání všech, které zajímá nejen historie, ale především současné využití nesmrtelného modrotisku, se uskutečnilo 4. - 5. května v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Dvoudenní konference byla jednou z aktivit projektu Volkskultur/Lidová kultura ATCZ 181.
První den se nesl ve znamení seminářů na dané téma a musím podotknout, že každý z příspěvků byl pro posluchače přínosem.
Ing. Milena Petz v úvodu jednoduše a konkrétně pohovořila o významu a průběhu projektu Volkskultur/Lidová kultura ATCZ 181.
Slovo dostala také p. Vlasta Ondrušová, které připadl nelehký úkol osvětlit princip přihlášení a docílení zapsání „modrotisku“ na Seznam nemateriálních statků lidové kultury ČR a Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Myslím si, že většinu z přítomných překvapilo, kolik úkonů, papírování a korespondence je s tím spojeno. Nechyběly příspěvky starosty obce Gutau Josefa Lindnera o snad největším barvířském trhu ve střední Evropě, který pořádají každoročně se spolupráci s místním barvířským muzeem. O muzeu a zakládající rodině Zötlových pohovořil p. Alfred Atteneder, jeho současný ředitel.
Příspěvky rakouských partnerů nás zaujaly a určitě se rádi vypravíme v budoucnu do Gutau. Třeba na návštěvu muzea.
Z odpoledních příspěvků nás zaujaly dva. První patřil p. Gabriele Bartoškové, která převzala štafetu rodiny Jochových ze Strážnice a snaží se udržet jejich vyhlášenou dílnu. Nezastírala, že dva roky s Covidem ohrozily jejich existenci. Hovořila však o svém poměrně radikálním přístupu k odpoutání se od využití modrotisku výhradně ve spojení s folklorem a tradicemi. Vidí jeho budoucnost v nových vzorech, technikách, spolupráci s módními návrháři, a hlavně prosazení modrotisku jako „značky“. V jejich dílně zkouší opravdu ledacos a využívá ji mimochodem také autorka dalšího příspěvku, Dagmar Benešová. Profesí kadeřnici uchvátil modrotisk tak, že se rozhodla vytvořit si vlastní návrh, vlastní šaty. Svým nápadem nadchla své kamarádky, ty zase ty svoje a z dílny pro pár kamarádek, vzešel Nadační fond Moravská krása v Břeclavi. Opět důkaz toho, že původní tradice, tradiční řemeslo je středem zájmu současníků a stálo za to zasadit se o zapsání modrotisku mezi světové kulturní dědictví.
Završením prvního dne byl živý workshop, poptali jsme se na vše, co nás napadlo, prohlédli jsme všechny vzorkovnice, publikace a ti odvážnější si dokonce zkusili namalovat pár vzorů.
Pro nás skončil program workshopem. Ti, kteří zůstávali do druhého dne, se vypravili na exkurzi do modrotiskové dílny rodiny Danzingerů v Olešnici. Zázemí v Třebíči bylo úžasné, organizátoři zvládli vše s grácií a budeme se těšit na další akci v rámci projektu.

Marcela Božovská
Foto: archiv souboru Javor