„Za lidovými tradicemi se sousedy“

Zpět

26.11.2010


Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj


Knížečka „Kolibřík“ akce projektu JFoS
v rámci projektu „Za lidovými tradicemi se sousedy“

Jako další prezentační materiál příhraničního projektu „Za lidovými tradicemi se sousedy“ vydalo Jihočeské folklorní sdružení knížečku „Kolibřík“.


Na čtyřiceti sedmi stranách stručně představuje uvedený projekt, dále partnerské organizace JFoS i Volkskultur Niederösterreich a zejména jejich společnou akci Den Jihočeského kraje – jižní Čechy poznávají Dolní Rakousko, která se uskutečnila v červenci letošního roku v dolnorakouském Schönbergu. Zájemci o lidovou kulturu si mohou v knížečce prohlédnout vybrané fotografie z celého dne.


Níže přikládám na připomenutí tiskovou zprávu Dne Jihočeského kraje.

Milan Škoch
předseda Jihočeského folklorního sdružení

Foto: Milan Škoch
Den Jihočeského kraje-jižní Čechy poznávají Dolní Rakousko, jenž se uskutečnil v sobotu 17. července při konání Selského trhu v dolnorakouském městě Schönberg se vydařil. Akce proběhla v rámci přeshraničního projektu Jihočeského folklorního sdružení „Za lidovými tradicemi se sousedy“, na němž toto sdružení spolupracuje s Volkskultur Niederösterreich. Zástupci jižních Čech v sobotních ranních hodinách nejprve připravili informační stánek s bohatou nabídkou prezentačních materiálů mapující činnost zmíněného projektu a JFoS. Na řadu přišly ještě další dva stánky a to s ukázkou jihočeské regionální keramiky a také s ochutnávkou české kuchyně, na které JFoS spolupracovalo s Jindřichem Žydkem-viceprezidentem Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Pro návštěvníky byla, kromě dalšího, připravena šunka od kosti marinovaná s křenem v bochníku chleba, preclíky, regionální destiláty, pivo a jiné produkty.
Trh byl zahájen v 10 hodin dopoledne a tak jeho návštěvníci zavítali nejen k tradičním stánkům svého kraje, ale v letošním roce měli možnost nabídky právě jižních Čech, jenž byla umístěna na náměstí u kostela.
Jedním z vrcholů celého dne bylo ale zahájení kulturního programu za účasti členských souborů JFoS, Národopisného souboru Doudleban, Blaťáckého souboru, dále souborů z Rakouska, Rosenburg-Mold, Seniorentanzgruppe Schönberg a Dross. Diváky zaplněné náměstí u kostela sledovalo vystupující, jenž byli vždy za své výkony oceňováni vřelým potleskem. Celý program skvěle uváděl jeden z jednatelů Volkskultur Niederösterreich Rupert Klein, jenž zval k mikrofonu mezi jednotlivými vystoupeními významné hosty uvedené akce. Mezi nimi byli též poslanec zemského sněmu Josef Edlinger-v zastoupení hejtmana Erwina Prölla, prezident Volkskultur Niederösterreich Hubert Schultes, jednatel Volkskultur Edgar Nemeczek či starosta Schönbergu am Kamp Peter Heindl.
Za jihočeský kraj promluvil k návštěvníkům akce za doprovodu Hermíny Mocové člen Rady Jihočeského kraje František Štangl, který stejně jako ostatní hosté ocenil spolupráci Jihočeského folklorního sdružení a Volkskultur Niederösterreich v oblasti rozvoje lidových tradic.
Folklorní soubory následně vystupovaly i na dalších místech pro návštěvníky trhu i když z důvodu drobného deště musely na chvíli program přerušit. Jakmile déšť ustal, hrálo se a zpívalo zvesela dál, jihočeské i dolnorakouské soubory tančily společně, k nim se přidali i diváci a tak opravdu jižní Čechy poznávaly Dolní Rakousko, jak bylo uvedeno v názvu celé akce.