Již po třinácté Kovářovan navštívil Doudlebské dožínky

Zpět

26.11.2010

Již třináct let navštěvuje Jihočeský folklorní soubor Kovářovan Doudlebské dožínky v obci Doudleby na Budějovicku, které tradičně pořádá Národopisný soubor Doudleban.


Ty třinácté se konaly v sobotu 11. září, za krásného slunného počasí a tak Kovářovan i další vystupující a diváci zažili příjemný den plný hudby, písniček a tanců. K dožínkám patří slavnostní průvod a tak i letos vyrazily na cestu obcí přítomné soubory v ozdobených žebřiňácích či bryčkách taženými koňmi. Celý průvod dorazil na vrch „Čapák“ k připravenému jevišti a po úvodních slovech se divákům představily s kulturními vystoupeními – Doudleban z Doudleb, Soběslavská chasa mladá ze Soběslavi, Tannberger Viergesang z Dolního Rakouska, Kovářovan z Kovářova a Libín z Prachatic.


Jelikož Doudleban je tradičním hostem na Jihočeském folklorním festivalu Kovářov a s Kovářovanem si vyměňují různé tajemné dárky, přišlo i letos při dožínkách na řadu žertování. Kovářovští na jeviště přišli s písničkou na rtech, předali svým kamarádům lahvičku ostřejšího moku i záhadnou voňavou pečínku a stručně shrnuli historii obdarovávání. Sdělili přítomným, že letos na jaře v Kovářově obdrželi od Doudlebanu laboratorní myši, jenž se obrovským tempem rozmnožily a způsobovaly obrovské hospodářské škody. Proto museli zapojit v Kovářově skvadru kocourů, aby tuto myší kalamitu zvládli. Doudlebské myši byly snad na hormonech a tak kocouři obrovským tempem přibírali a tloustli.


Takže, jakmile se Doudlebští přátelé pustili do ochutnávání pečínky, začali se hosté z Kovářova potutelně usmívat a mňoukat. Někdo z ochutnávajících se zarazil, někdo začal intenzivněji ochutnávat a všichni se dušovali, že příští rok do Kovářova přivezou opět něco zajímavého.


Kdo této historce nevěří, ať se přijede do Kovářova podívat na „kočičí“, tedy králičí farmu, pokud tedy existuje …myslíme ta králičí, nebo kočičí …………..

manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z akce

Dáreček

Děvčata

Konec vystoupení

Na scéně

Na voze

Pár

S rakouským souborem

Společné foto

U koní

V kole