Dvojitá porce folkloru

Zpět

26.11.2010

Hned dvakrát servíroval v sobotu 28. srpna folklorní soubor Písečan své vystoupení. Za oplátku také dostal výslužku – ve Strakonicích výtečný oběd ve školní jídelně, v Čížové pivo, klobásy a koláčky, co se do nás vešlo.


Nejprve se celý soubor vydal v sobotu ráno z parkoviště u Kulturního domu v Písku na parkoviště u strakonického hradu. Cestou vzpomínal soubor na týden starý Mezinárodní folklorní festival v Písku – soubor z Taiwanu nám totiž na památku daroval výtečné čínské sušenky, kterými se téměř každý z Písečanu cestou zadávil. Hned ve Strakonicích jsme si ovšem propláchli hrdla medovinou na Mezinárodním dudáckém festivale.


Co bylo na nádvoří strakonického hradu na programu? Rozsáhlé pásmo Dej nám Pámbů zdraví v tom prácheňskym kraji… připravené choreografem Zdeňkem Vejvodou, které jihočeské soubory letos představily již na folklorním festivale ve Strážnici, se tentokrát vrátilo do své domoviny. I přes nepříznivé počasí, které se Zdeněk Vejvoda pokusil zdolat vodním vysavačem, se na podiu opět sešlo několik souborů z celého Prácheňska a divákům schovaným pod deštníky předvedly jihočeskou lidovost. Ta nakonec sama zahnala déšť a při některých vystoupeních – čímž se může pochlubit i Písečan – dokonce vysvitlo sluníčko.


Neměli jsme ovšem moc času kochat se slunečními paprsky – ještě roztančeni jsme nasedli do autobusu a uháněli do dvacet kilometrů vzdálené Čížové. Za jakým účelem? Chtěli jsme našimi tanci a písničkami oslavit tuto obec, která vyhrála letošní soutěž Vesnice roku. A tak jsme za přítomnosti hejtmana jihočeského kraje, starosty obce Čížová, dalších mnoha významných činitelů a také mezi několika stovkami hnětýnek zatancovali třeba Dřeváčky nebo Šoupavou – obé se setkalo s velkým úspěchem.


A nyní už je zase čas zavřít se do naší souborové zkušebny a pracovat na dalších tancích a písních, které budeme předvádět na podzimních vystoupeních. Pilujeme představení do Mariánských lázní,též budeme hrát,zpívat a tančit delegaci z partnerského města Deggendorf a pro letošní rok poslední zahraniční vystoupení se bude konat v německém městě Titlling. Aneb: Světe, těš se!

Eva Samšuková

Čížová 1

Čížová 2

Dudácký festival Strakonice 1

Dudácký festival Strakonice 2