Ohlédnutí - Festival 2018 Milevsko 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů

Zpět

07.06.2018

Festival 2018 Milevsko
22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů

17. / 18. / 23. května 2018
pořádalo Jihočeské folklorní sdružení ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, společností Kovářovskétradice.cz, Domem kultury Milevsko za podpory Jihočeského kraje

OHLÉDNUTÍ

První den Festivalu Jihočeského folklorního sdružení úspěšně zahájila ve čtvrtek 17. května společnost Kovářovskétradice.cz dvěma dětskými hudebními a pěveckými vystoupeními v domech s pečovatelskou službou v městě Milevsku a to v DPS Libušina a DPS 5. května.
Diváci v obou zařízeních se zájmem shlédli kulturní programy Národopisného souboru Kovářovánek ze základní školy v Kovářově. Mladé tanečnice a tanečníci potěšili přítomné nejen folklorním pořadem s názvem „Veselé škádlení“, ale uvedli se také tanečním vystoupením na nestárnoucí hit „Holky z naší školky“.

Druhý den Festivalu
v pátek 18. května hostilo město Milevsko Hlavní pořady 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů. Dětem a pedagogům z I. základní milevské školy i dalším návštěvníkům předvedly v Domě kultury v dopoledním bloku to nejlepší za svých programů pozvané soubory Kovářovánek z Kovářova, Doudlebánek z Doudleb, Bystřina ze Zlivi, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, Bárováček z Českých Budějovic.
Přítomné diváky i účinkující pozdravil v úvodu vystoupení Jiří Kyněra, zástupce obce Svatobořice-Mistřín a Pavla Škochová, ředitelka festivalu, jež celý dopolední pořad moderovala. Zdravici přednesl i Lubomír Tyllner, jeden z porotců, který byl společně s Bohumilem Chocholou delegován na festival Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici.
Organizátoři připravili pro přítomné v Domě kultury i řemeslné dílny a tak zájemci o kreativní tvorbu mohli celý den zdobit perníčky, vyrábět z papíru, učit se drátování i práci na hrnčířském kruhu a sledovat ukázky práce se sklem. Nechyběla tradičně ani nabídka zajímavých propagačních materiálů Jihočeského folklorního sdružení.           
Oblíbeným a důležitým programem festivalu byla taneční dílna pro zúčastněné soubory, které se sešly po obědě ke společné výuce, kdy jednotliví vedoucí učili tance svých oblastí. Následně vedoucí na společném semináři s odbornou porotou rozebírali jednotlivá dětská vystoupení, protože jedním z cílů uvedené akce je umělecký rozvoj dětských folklorních souborů.

Třetí den Festivalu se uskutečnil ve středu 23. května v Klubu důchodců v Milevsku odpoledne od 13 hodin, kdy diváky opět potěšil Národopisný soubor Kovářovánek s pořadem „Veselé škádlení“, jež se skládal z jarních říkadel, písniček, rozverných dialogů, dětských chorovodů a dalších. 
Diváky zaujal i veselý výstup vojáka se dvěma děvčaty a také závěrečné netradiční taneční vystoupení z jiného soudku na hit „Holky z naší školky“.
Potlesk, následné poděkování a pozvání na příští rok značilo, že se program souboru líbil.

PODĚKOVÁNÍ:
- Folklorním souborům i jejich vedoucím za práci, kterou přispívají k udržení a rozvoji lidových tradic Jihočeského kraje. 
- Vedení a pracovníkům Domu kultury Milevsko za spolupráci a zajištění veškerého zázemí.
- Realizačnímu týmu a spolupracovníkům Festivalu: Kateřině Holé, Haně Kozubíkové, Marcele Božovské, Kristýně Božovské, Vlaďce Kubíčkové, Blance Bláhové, Monice Hrunkové, Michaele Fumfálkové, Vendule Jandové,  Ateliéru Radost, Blance Musílkové, Vlastě Bardové, IDVIDEO Ivetě Dráždilové, MM Audio Markovi Svobodovi.
- Všem sponzorům a dárcům
Generální sponzoři: LK TISK v.o.s. Milevsko, Pekařství Kovářov               
Mediální partneři: Český rozhlas České Budějovice, www.jihocesketydeniky.cz, Milevské noviny, Písecké postřehy, Táborsko, Strakonicko, TV NOE, Jihočeská televize, IDVIDEO
Hlavní sponzoři: HVP a.s., Calta Elektro, Hotel Zvíkov, ZVVZ GROUP, Roman Müller- Restaurace a penzion Na křižovatce, Fast Milevsko        
Ostatní sponzoři: Komerc-vzduchotechnika, ZD Bernartice, Orlík nad Vltavou s.r.o.  Ekoklima a.s., Radiostav a.s., Lhota-Mlčkovský, Lesní školky Burda, AGRI-Trading s.r.o., Tomegas s.r.o., Elektro-Vachta, M + M, Marie Mikšovská, Jaroslav Kolář, zahradník, Reklama-grafika, Miluše Rentková, Jednota SD Milevsko, Hiton Milevsko a další nejmenovaní


manželé Milan a Pavla Škochovi, ředitelé festivalu
Foto: Milan Škoch