V Domě kultury v Milevsku proběhly hlavní programy Festivalu 2018

Zpět

19.05.2018

Město Milevsko hostilo v pátek 18. května Hlavní pořady Festivalu 2018 / 22. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů. Dětem a pedagogům z I. základní milevské školy i dalším návštěvníkům předvedly v Domě kultury v dopoledním bloku to nejlepší za svých programů pozvané soubory Kovářovánek z Kovářova, Doudlebánek z Doudleb, Bystřina ze Zlivi, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, Bárováček z Českých Budějovic.
Přítomné diváky i účinkující pozdravil v úvodu vystoupení Jiří Kyněra, zástupce obce Svatobořice-Mistřín a Pavla Škochová, ředitelka festivalu, jež celý dopolední pořad moderovala. Zdravici přednesl i Lubomír Tyllner, jeden z porotců, který byl společně s Bohumilem Chocholou delegován na festival Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici.
Organizátoři připravili pro přítomné v Domě kultury i řemeslné dílny a tak zájemci o kreativní tvorbu mohli celý den zdobit perníčky, vyrábět z papíru, učit se drátování i práci na hrnčířském kruhu a sledovat ukázky práce se sklem. Nechyběla tradičně ani nabídka zajímavých propagačních materiálů Jihočeského folklorního sdružení.           
Oblíbeným a důležitým programem festivalu byla taneční dílna pro zúčastněné soubory, které se sešly po obědě ke společné výuce, kdy jednotliví vedoucí učili tance svých oblastí. Následně vedoucí na společném semináři s odbornou porotou rozebírali jednotlivá dětská vystoupení, protože jedním z cílů uvedené akce je umělecký rozvoj dětských folklorních souborů.
Chtěli bychom velice poděkovat vedení a pracovníkům Domu kultury Milevsko za spolupráci a zajištění veškerého zázemí, dále všem partnerům, sponzorům, dárcům, organizátorům a v neposlední řadě folklorním souborům i jejich vedoucím za práci, kterou přispívají k udržení a rozvoji lidových tradic Jihočeského kraje. 

Doprovodné programy Festivalu 2018:
18. května - pořady národopisného souboru Kovářovánek pro seniory ve dvou pečovatelských domech v Milevsku.
23. května - pořady národopisného souboru Kovářovánek v Klubu důchodců v Milevsku.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu
Foto: Milan Škoch, foto z akce