Kovářovskétradice.cz uspořádaly již šestnáctý ročník Masopustní obchůzky s medvědem

Zpět

20.02.2018

Ve středu 14. února 2018 se konala v Kovářově již po šestnácté obchůzka s medvědem, kterou uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových ve spolupráci s národopisným souborem Kovářovánkem.
Tato akce je určena hlavně dětem s cílem přiblížit tradiční lidový zvyk, který předchází čtyřiceti dennímu předvelikonočnímu půstu. Masopustní veselí a obchůzky se konaly od Tří králů do Popeleční středy a obvykle celé období končilo tak zvaným Pytlovým čtvrtkem, kdy se podle tradice „pytlovaly“ /dojídaly/ masopustní dobroty.
Hlavní masku medvěda doprovázel veselý průvod masek jako šašci, indiáni, čarodějnice,  vodníci, kašpárek a další. Na dudy vyhrávala vedoucí Kovářovánku Pavla Škochová, ale ani děti se nenechaly zahanbit a tak pomocí činelů, tamburín čí bubínků dávaly řádně o sobě při putování vědět.
Obchůzka tradičně začala v základní škole, kdy maškary s medvědem potěšily žáky v družině a pak se již vydaly na svoji každoroční obchůzku po vsi. Na veselý průvod čekaly také děti v mateřské škole, kterým dovádivé masky zazpívaly veselou písničku a zatančily masopustní kolečko. Nechybělo opět hlazení huňáče či doteky vyřezávané kozí hlavy s růžky a chlupatého měchu dud, které dětem přinesly též velikou radost.
Maškary při své cestě zazpívaly kolemjdoucím, navštívily, kromě jiného, i jeden z místních obchodů a zavítaly do několika stavení. Všude kam přišly, obdržely za veselou písničkou a taneček od hospodyní výborné masopustní dobroty, ale mnohdy i závdavek do kasičky. Při poslední zastávce se uskutečnilo tradiční poražení medvěda velkou palicí.
Za pomoc s přípravou a realizaci obchůzky děkujeme maminkám dětí, jmenovitě Blance Bláhové, Michaele Fumfálkové, Vendule Jandové a Monice Hrunkové.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch