Dům kultury v Milevsku hostil devět dětských folklorních souborů

Zpět

20.05.2017

Po úspěšných pořadech pro seniory v pečovatelských domech v Milevsku, které proběhly ve čtvrtek 18. května, pokračoval Festival 2017 / 21. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů v Domě kultury Milevsko, kde se konaly hlavní programy akce a to v pátek 19. května.
Do Milevska se sjelo na 230 účinkujících z devíti dětských folklorních souborů, aby v pořadu „Soubory souborům“ předvedly to nejlepší ze svých pořadů. Po úvodních slovech porotce Lubomíra Tyllnera, senátora Jaroslava Větrovského, zástupce obce Svatobořice-Mistřín Jiřího Kyněry a Pavly Škochové, ředitelky festivalu, která celý pořad moderovala, se na jevišti od 10 do 12 hodin postupně představilo všech devět folklorních souborů v pořadí. Kovářovánek z Kovářova, Bystřina ze Zlivi, Doudlebánek z Doudleb, Malý Furiant z Českých Budějovic, Dubínek ze Sezimova Ústí, Bárováček z Českých Budějovic, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, Soběslavský Ráček ze Soběslavi, Borovánek z Borovan.
Vestibul Domu kultury se od rána přeměnil na jednu velkou řemeslnou dílnu a do odpoledních hodin tak návštěvníci mohli zdobit perníčky, tvořit z papíru, učit se drátování, práci na dvou hrnčířských kruzích a sledovat ukázky práce se sklem, kdy pod šikovnýma rukama sklářky vznikaly před očima přítomných nejrůznější šperky a figurky. Nechyběla tradičně ani nabídka zajímavých propagačních materiálů Jihočeského folklorního sdružení.           
Dalším důležitým pořadem festivalu se stala i oblíbená taneční dílna pro zúčastněné soubory, které se sešly po obědě ke společné výuce, kdy jednotliví vedoucí učili zajímavé tance svých oblastí. Při zajímavých tanečních prvcích měli účastníci možnost navazovat nová přátelství a zatančit si i s „kolegou“ z jiného souboru.
Protože jedním z cílů Festivalu je rozvoj umělecké úrovně folklorních souborů, průběh hlavního pátečního pořadu sledovala také hodnotící komise, delegovaná Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici. Na společném semináři vedoucích jednotlivých kolektivů s porotou tak došlo na rozbor jednotlivých dětských vystoupení a předání cenných rad do další práce. Všichni přítomní poděkovali pořadatelům za kvalitní organizaci, výborné zázemí a ocenili potřebnost festivalu a jeho zaměření na nejmladší generaci. 
Chtěli bychom velice poděkovat řediteli Domu kultury Milevsko Vítu Kratochvílovi, Miroslavě Bardové i dalším pracovníkům za spolupráci a zajištění veškerého zázemí. Poděkování patří také restauraci V Klubu za přípravu stravování pro účastníky akce.
Velké poděkování si zaslouží realizační tým Festivalu: Kateřina Holá, Hana Kozubíková, Mirka Dürnfelderová, Marcela Božovská, Josef Božovský, Vlaďka Kubíčková, Blanka Kadeřábková, Ateliér Radost, Blanka Musílková, Věra Bardová, IDVIDEO Iveta Dráždilová a zvukař Marek Svoboda.
Děkujeme ministru kultury ČR Danielu Hermanovi za převzetí záštity nad festivalem, dále všem partnerům, sponzorům, dárcům a v neposlední řadě folklorním souborům a jejich vedoucím za práci, kterou přispívají k udržení a rozvoji lidových tradic Jihočeského kraje. 
 
Poslední festivalový pořad se uskuteční ve středu 24. května, který zajišťuje společnost Kovářovskétradice.cz. Divákům se tak v Klubu důchodců v Milevsku od 13 hodin představí hudebním a pěveckým vystoupením třídní kroužek lidových tradic Kovářovánek.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu
Foto: Milan Škoch, foto z akce