Kovářovskétradice.cz natáčely s Jihočeskou televizí

Zpět

11.04.2017

Společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových se věnuje nejen udržování lidových písní, tanců a zvyků, ale rozvíjí i povědomí o staročeské regionální kuchyni, které také předává nemladší generaci.
A právě téma regionálních produktů bylo důvodem návštěvy Jihočeské televize doma u Škochů v Kovářově č. 3, kde probíhalo natáčení ve středu 22. března 2017. Jelikož se blíží Velikonoce, představila Pavla Škochová redaktorce Petře Pitře a kameramance tradiční pečivo „jidáše“, jež hospodyně pekly od Květné do Velikonoční neděle. Splétané tvary z kynutého těsta symbolizovaly stočený provaz, na němž se Jidáš po Ježíšově smrti oběsil. Pečivo tak mívalo zpravidla podobu figurek, ale oblíbené byly i tvary věnečků, měšců a stáčených hadů.
Pavla Škochová vzala na natáčení i děvčata ze svého třídního kroužku lidových tradic Kovářovánek. Děvčata nejen pozorně poslouchala vyprávění své třídní učitelky o tradici a přípravě „jidášů“, ale stala se i zdatnými pomocnicemi při jejich výrobě. Členky Kovářovánku předvedly návštěvě z televize i ukázku vynášení Smrtky (zimy) ze vsi, přinášení líta (jara) do vesnice a také několik tanečků, které zpestří připravovaný pořad.

Jihočeská televize vysílala pečení “jidášů“ v úterý 4. dubna 2017, reprízy do středy 5. dubna 2017.
Odkaz na pořad v Jihočeské televizi


manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z natáčení