Desátý ročník lomnického folklorního festivalu se vydařil

Zpět

05.07.2015

Poslední červnový víkend jsme v Lomnici nad Lužnicí slavili tradiční pouť. Kulturní program zahájila páteční vernisáž v kostele sv. Václava, kterou doprovázely skladby A. Dvořáka v podání Petra Vondráška (varhany) a Josefa Voneše (zpěv).
V čase vernisáže se sjížděli první hosté 10. folklorního festivalu U Zlaté stoky – Pomněnka z Tvrdonic a zástupci bavorského městečka Diessen am Ammersee spolu s místním souborem.
V sobotu dopoledne se utkala družstva z jednotlivých souborů ve hrách bez hranic, které vyhrály děti z Pomněnky. Vedoucí souborů a další oficiální hosté se mezitím sešli se starostou a radními města Lomnice na Staré radnici, aby společně připili na zdar jubilejního festivalu.
Právě v čase, kdy se řadil krojovaný průvod začalo přeprchat. Nenechali jsme se zastrašit a zkrácenou trasou jsme došli na Farskou louku, kde nás přivítal moderátor festivalu Petr Kronika. Během hlavního festivalové programu se představily soubory Javoráček a Javor (Lomnice n. L.), Heimat und Trachtenverein dAmmertaler Diessen - St. Georgen, Pomněnka (Tvrdonice), NS Doudleban (Doudleby), Malý Furiant (Č. Budějovice), Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou spolu s dětskou složkou, Bystřinka a Bystřina (Zliv).
Závěrečnou „Na rozloučení“ si spolu se všemi účastníky zazpívala také etnografka a patronka našich jihočeských souborů PhDr. Marcela Macková. Večerní taneční zábava byla sice rušena deštěm, ale nedali jsme se odradit. Moravská dětská cimbálová muzika, rozšířená o jednoho houslistu z Javoráčku, vyhrávala ve dvoře a skupina Situace na pódiu. Vydrželi jsme až do rána.
Nedělní poutní mši celebroval P. Josef Stolařík a přišli na ni všichni z Pomněnky, Diessenu a naši z Javoru a Javoráčku. „Civilisté“ tak mohli obdivovat různorodost krojů z Podluží, Blat a Diessenu. Po obědě se na Farské louce pokračovalo s cimbálovou muzikou opět ve dvoře a na pódiu hrála kapela Ševětínka. Kolem čtvrté zabalila Pomněnka nástroje a spolu s poslední ránou do budnu Ševětínky skončil 10. ročník folklorního festivalu U Zlaté stoky.
Děkujeme všem pomocníkům, sponzorům, přátelům a návštěvníkům za jejich přízeň. Děkujeme souborům, které důstojně prezentovaly lidové umění a kulturu. Děkujeme řemeslníkům, kteří dotvářeli příjemnou atmosféru našeho setkání.
Těšíme se na brzkou shledanou opět u nás v Lomnici nad Lužnicí.

Pořadatelé Folklorní festivalu U Zlaté stoky: Město Lomnice nad Lužnicí, Folklorní soubor Javor, Jihočeské folklorní sdružení

Sponzoři souboru Javor a Folklorního festivalu U Zlaté stoky: Město Lomnice nad Lužnicí, Bohemia Regent a.s. Třeboň, Zemědělské služby Dynín, Ardeapharma Ševětín, Třeboňský med

Marcela Božovská
Foto: archiv souboru Javor