Klibna s kozlíky chodila opět Kovářově

Zpět

06.01.2015

Členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan se vydali opět po roce v podvečer 5. ledna na tradiční obchůzku s Klibnou a kozlíky po jednotlivých staveních v obci Kovářov.
Kovářovan a jeho kamarádi tento starobylý a jedinečný lidový zvyk udržují dlouhou řadu let a zahajují jím masopustní období. Veselý průvod masek, za hudebního doprovodu dud, navštívil jako každý rok řadu stavení s maskou kobyly a maskami kozlíků, kdy klibnu (kobylu) sedlák a kočí prodávají hospodářům, či hospodyním.
Všude kam masky přišly, kozlíci nejprve potrkali přítomné a následně začalo smlouvání a prodávání:
…. tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, ……
……. je nově okovaná a jakou má jiskru v oku …. takovou nikde nekoupíte sousede …. co říkáte, plácneme si, nebude drahá … jenom dvě stě zlatejch.
Kobylu žádný hospodář nechtěl koupit a častoval ji slovy: … takovou hajtru nechceme … vždyť je samý žebro … ani zuby nemá ….. stejně ji nemám co dát ….. jděte o dům dál….na oves Vám ale přidám.
Sedlák a kočí pobídli kozlíky, aby všechny přítomné ještě jednou pořádně potrkali a pronesli: „Nekoupíte, koupí jinej …. přesto děkujeme za příspěvek, to bude mít z ovsa kobylka radost ….. my ale stejně přijdeme za rok zas“.
Za bujarého veselí si všichni připili, někde dostali i něco k zakousnutí a při odchodu ze stavení si vzájemně popřáli do nového roku hodně štěstí a zdraví.
Klibnu jak je již zvykem, nikde nekoupili a tak ji dle tradice porazil sekerou hostinský-řezník. Jelikož se letošní obchůzky zúčastnili zástupci Prácheňského muzea v Písku, role řezníka se obstojně zhostil jeho ředitel Jiří Prášek. Klibnu porazil a všichni věří, že jí za rok snad u nějakého hospodáře prodají ……

manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z obchůzky