Lednová tvořivá dílna Kovářovánku

Zpět

28.01.2014

Dětský folklorní soubor Kovářovánek během svých zkoušek nejen nacvičuje nová vystoupení, ale zaměřuje se také na rukodělné činnosti.
A právě v úterý 28. ledna se děti věnovaly výrobě škrabošek na blížící se obchůzku s medvědem i maškarní rej.  Než započaly svoji práci, vyprávěla jim vedoucí souboru Pavla Škochová o masopustní době, která začíná po Třech králích a končí Popeleční středou. Na obrázcích shlédly děti i typické masopustní maškary jako medvěd, kobyla, kozel, bába, dědek, šašek, kominík, policajt, dráb, čert ale i kat nebo smrt s kosou. Ve vyprávění vedoucí se dozvěděly o zvycích, jídlech masopustu a také některých pranostikách, například Masopust slunečný - Velikonoce za kamny.
Poté se dali všichni do výroby a práce jim šla pěkně od ruky. Obkreslily tvar škrabošky, vystřihli jej a pak již začalo zdobení a vykreslování motivů. S papírovými obličejovými maskami se děti následně vyfotografovaly, ale příští zkoušku si je ještě dokončí tak, aby je mohly použít jak při zmíněné obchůzce s medvědem či maškarním reji.
 
manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch