Tradiční obchůzka s Klibnou a kozlíky v Kovářově

Zpět

15.01.2014

Členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan se vydali v podvečer 5. ledna na tradiční obchůzku s Klibnou a kozlíky po jednotlivých staveních v obci Kovářov.
Kovářovan a jeho kamarádi tento starobylý a jedinečný lidový zvyk udržují dlouhou řadu let, kdy jím zahajují masopustní období. Veselý průvod, za hudebního doprovodu dud, navštívil řadu stavení s maskou kobyly a maskami kozlíků, kdy klibnu (kobylu) sedlák a kočí prodávají hospodářům, či hospodyním.
Všude kam masky přišly, kozlíci nejprve „provětrali“ přítomné a následně začalo smlouvání a prodávání:
…. tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, ……
……. je nově okovaná a jakou má jiskru v oku …. takovou nikde nekoupíte sousede …. co říkáte, plácneme si, nebude drahá … jenom dvěstě zlatejch.
Kobyla se žádnému nelíbila a častovali ji slovy: … takovou hajtru do baráku nechceme … vždyť je samý žebro … ani zuby nemá …. a ta kůže na ní úplně visí …..nemám ji stejně co dát ….. jděte o dům dál….na oves Vám ale přidám.
Sedlák a kočí pobídli kozlíky, aby všechny přítomné alespoň pořádně potrkali a pronesli: „Nekoupíte, koupí jinej …. děkujeme za příspěvek, to bude mít z ovsa kobylka radost a možná ji koupíme i trochu sena, aby chudinka vydržela tuhle tuhou zimu ….. mi ale stejně přijdeme za rok zas“. Za bujarého veselí si všichni připili, někde dostali i něco k zakousnutí a při odchodu ze stavení si vzájemně popřáli do nového roku hodně štěstí a zdraví.
Jak je již tradicí, nikdo kobylu nekoupil tak na závěr přišel statný řezník, kobylu porazil a tím ukončil celou obchůzku.   

manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z obchůzky