Do kovářovské školy zavítaly opět po roce Barborky

Zpět

06.12.2013

Do kovářovské školy zavítaly opět po roce Barborky a to ve středu 4. prosince, neboť právě na tento den připadá svátek svaté Barbory. Děvčata z Kovářovánku se ustrojila tradičně  do bílého kostýmu, obličej zahalila závojem a na hlavu dala věneček. Nechyběly ani nezbytné metly na nezbedníky či košíček se sladkostmi pro hodné děti.  
Barborky vždy tiše vešly do třídy, obhlédly děti sedící v lavicích a poté před tabulí odříkávaly „My tři Barborky jsme, z daleké krajiny jdeme a dárky vám neseme. Neseme, neseme velice to krásné, kdo se modlit bude, tomu je dáme a kdo nebude, tomu hodně nasekáme. Modli se. Modli se.“ Děti, které Barborkám přeříkaly modlitbičku, byly odměněny sladkostí z košíčku. Při odchodu se všem dostalo ponaučení „Buďte, dětičky, hodné a poslouchejte svých rodičů. My budeme sedět za komínem a poslouchat, jestli jste hodné a poslušné a nebudete-li hodné a poslušné, přijdeme za rok zas a nesekáme vám.“ 
Základní škola ve spolupráci s Jihočeským folklorním souborem Kovářovan se i touto obchůzkou snaží připomínat lidové zvyky, aby nepřišly u dětí v zapomnění.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z obchůzky