Ohlédnutí za XII. JIHOČESKOU LIDOVOU SLAVNOSTÍ 2013

Zpět

04.08.2013

V sobotu 3. srpna 2013 se na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích uskutečnila již XII. Jihočeská lidová slavnost. Tuto akci pořádalo tradičně Jihočeské folklorní sdružení ve spolupráci s Jihočeským krajem, Folklorním sdružením ČR, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Jihočeským folklorním souborem Kovařován za podpory dalších partnerů.
Od deseti hodin byl pro návštěvníky jihočeské metropole připraven lidový jarmark, prezentační stánek a výstavní panely příhraničního projektu JFoS, ochutnávka staročeské kuchyně a nechyběly ani řemeslné dílny pro děti. Odpoledne vyhrávala na jevišti dechová kapela Šumavská osmička, dále vystoupil folklorní soubor Libín, Mladá dudácká muzika, soubor Kovářovan a Doudleban.
Na scéně se v rámci sympozia JFoS uskutečnila přehlídka krojů, kdy návštěvníci akce mohli obdivovat kroje ze všech národopisných oblastí Jihočeského kraje a to Pošumaví, Kozácka, Blat, Doudlebska, Prácheňska. Jelikož sympozium je součástí příhraničního projektu „Společně za folklorními tradicemi“, předvedly ukázku krojů i ženy ze spolku Zlatých čepců z Freistadtu z Horního Rakouska. Dolní Rakousko v Českých Budějovicích zastupoval Andreas Teufel, který přítomné pozdravil jménem partnerské organizace Volkskultur Niederösterreich.    
Všichni, kdo přišli na Slavnost si velice užili lidových písniček, tanců a krojů, ale jelikož bylo celý den obrovské horko, návštěvnost byla podstatně nižší, než v minulých letech. Velice děkuji všem partnerům a organizátorům za pomoc a již nyní se těšíme na další ročník.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení
Foto: Milan Škoch, momentky z akce