OHLÉDNUTÍ ZA XVIII. JIHOČESKÝM FOLKLORNÍM FESTIVALEM KOVÁŘOV 2013

Zpět

03.06.2013

Ve dnech 30. května – 2. června uspořádal Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, ve spolupráci s dalšími partnery v obci Kovářov již XVIII. jihočeský folklorní festival Kovářov 2013. Na tuto akci zavítaly dětské a dospělé folklorní soubory z jihu Čech, kterým je festival primárně určen, ale uvítal i hosta z Plzeňska a zástupce z Rakouska. V rámci festivalu probíhala také sympozia na základě partnerství s Jihočeským folklorním sdružením a jeho příhraničním projektem „Společně za folklorními tradicemi“.
Mezi významnými osobnostmi pořadatelé uvítali senátora Pavla Eyberta, 1. náměstkyni hejtmana Jihočeského kraje Ivanu Stráskou, ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jana Krista, předsedu FoS ČR Zdeňka Pšenicu, starostu obce Kovářov Pavla Hrocha, místostarostu obce Kovářov Pavla Slivku, člena rady Obce Kovářov Josefa Pintu, dolnorakouské zástupce Ruperta Kleina z Buud östereischisen Trachten-u. Heimatverbung, Andrease Teufla z Volkskultur Niederösterreich a další. Tradičně nechyběla ani hodnotící komise delegovaná Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, ve složení Tereza Mlynaříková a Lubomír Tyllner.
První festivalový den zahájily ve čtvrtek 30. května a to dvěma koncerty v městě Milevsku zpěvačky  pořadatelského souboru Kovářovan. Při svém vystoupení rozdávaly radost a zvaly na další festivalové dny diváky v domech s pečovatelskou službou. Zpěvačky představily krásné písně své národopisné oblasti Kozácka, za které sklidily velký potlesk. V rámci obou koncertů diváci též se zájmem vyslechli představení jednotlivých součástí krásného kozáckého kroje.
Druhý den pokračoval tradičně v duchu setkání dětských folklorních souborů s dopoledním pořadem „Děti dětem“, odpolední taneční dílnou, řemeslnými dílnami, soutěžemi či setkáním vedoucích souborů s hodnotící komisí v Česko-rakouském centru rozvoje lidových tradic.
V dětském programu se představily soubory:
Kovářovánek z Kovářova, Bárováček z Českých Budějovic,  Ráček ze Soběslavi, Borovanský Malý Furiant, Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, Písečánek z Písku, Malý Furiant z Českých Budějovic, Prácheňáček ze Strakonic Třetí den festivalu se uskutečnil v sobotu 1. června a protože počasí v letošním roce pořadatelům nepřálo, proběhl stejně, jako dětské pořady v místním Kulturním domě. Dopoledne se tradičně sešli vedoucí zúčastněných souborů, sponzorů a hostů na kovářovské radnici, od dvanácti hodin vyhrával na festivalovém jevišti Plzeňský MLS - Malý lidový soubor a také se připravovaly stánky jarmarku a občerstvení. Slavnostní průvod všech souborů se z důvodu deště nekonal a tak festivalová znělka a zdravice významných osobností zahájily ve 14 hodin hlavní festivalové pořady dospělých folklorních souborů. Po úvodním vystoupení místního Kovářovanu nechybělo tradiční žertování s Doudlebanem, který Kovářovským zazpíval s pěknými hřebínky na hlavách „slepičí písničku“ a předal ošatku vajíček i pravý slepičí likér. Po žertování pokračoval program a diváci tak mohli obdivovat výkony dalších účinkujících. S poslední písničkou přišlo rozloučení a na jevišti proběhlo předání dárků vedoucím zúčastněných souborů, kterého se ujali Jan Krist a Zdeněk Pšenica.
V hlavním sobotním programu se představily soubory:
Kovářovan z Kovářova, Furiant z Českých Budějovic, Doudleban z Doudleb, Jitra ze Soběslavi, Písečan z Písku, Malý Furiant z Českých Budějovic, Soběslavská chasa mladá ze Soběslavi, Lučina z Úsilného. V Okénku hostů se také předvedl Plzeňský MLS -  Malý lidový soubor.


Vedoucí se následně sešli s odbornou komisí v Česko-rakouském centru rozvoje lidových tradic v barokní faře k rozboru jednotlivých pořadů. V průběhu dne Česko-rakouské centrum rozvoje lidových tradic i kancelář Jihočeského folklorního sdružení navštívili i rakouští hosté Rupert Klein a  Andreas Teufl. S nimi jednal o společných příhraničních aktivitách předseda JFoS Milan Škoch i zástupkyně Jihočeského kraje Hermína Mocová.
Hlavní mediální partner kovářovského festivalu Český rozhlas České Budějovice přijel v sobotu opět po několika letech se svým přenosovým vozem do Kovářova. V odpoledním přímém přenosu mimo pódium (15 – 17 hodin), se reportéři podělili o atmosféru akce, kterou doplnili sjednanými rozhovory. Spolupráce Jihočeského folklorního souboru Kovářovan (hlavního pořadatele akce) a českobudějovického rozhlasu tak rozšířila početný zástup milovníků lidového umění cca o 100 000 posluchačů.

Deštivé počasí přetrvávalo a tak se plánované posezení pod kaštany na kovářovské návsi nemohlo uskutečnit. Přesto byl ale sobotní podvečerní pořad ukončen s lidovou muzikou v restauraci Na křižovatce.
Neděle byla posledním festivalovým dnem. Byly otevřeny výstavní prostory Česko-rakouského centra rozvoje lidových tradic, kde se ve večerních hodinách konalo i závěrečné posezení místního souboru Kovářovan.

Na XVIII. JFF Kovářov 2013 účinkovalo celkem 17 uměleckých skupin a představilo se celkem 390 účinkujících.

Děkujeme všem souborům, divákům, partnerům, podporovatelům a v neposlední řadě  také členům Kovářovanu, že jsme společně dovedli do plnoletosti festival, který jak věříme, bude  i nadále přinášet milovníkům folklorních tradic hezké kulturní zážitky.

manželé Milan a Pavla Škochovi
ředitelé festivalu

foto: Milan Škoch, momentky z festivalu