Velikonoce Soběslavské chasy mladé

Zpět

11.04.2013

Velikonoce jsou největší křesťanskou událostí. Pojí se s nimi ovšem i veliké množství pohanských zvyků a některé z nich dodržuje i Soběslavská chasa mladá. Chasníci tak zase po roce oprášili řehtačky a na Zelený čtvrtek se vydali do soběslavských ulic. Bohužel bylo proti této tradici počasí a navzdory typickému jarnímu datu byla zima, jak vystřižená z půlky února. Chasa tak mrzla nejen ve zmíněný čtvrtek, ale i na Velký pátek a Bílou sobotu, kdy řehtání zakončila na soběslavské věži.
Velikonoce vyvrcholily jako obvykle na Pondělí velikonoční, kdy jsme na upletené pomlázky navlékli pentle a vyrazili do města vyšlehat všechny dívky a dámy. To se zdařilo víceméně dobře a my věříme, že tento starý obyčej přispěje ke zlepšení zdravotního stavu v našem městě.
Velikonoční vystoupení v domovech důchodců
Dobu velikonoční má Soběslavská chasa mladá spojenou nejen s řehtáním nebo s pomlázkami, ale i s vystoupeními, se kterými pravidelně navštěvuje domovy důchodců v Soběslavi a blízkém okolí. A tak se kapela i tanečníci vydali poslední březnový den zlepšit náladu seniorům.
První ze dvou zastávek byl soběslavský Senior dům, kde se Chasa předvedla spolu s dětským souborem Ráček. Publiku, jež bylo prořídlé nemocemi, se představení líbilo a vyprovodilo oba soubory hlasitým potleskem.
Druhou štací pro chasníky byl domov důchodců ve Veselí nad Lužnicí. I zde byl soběslavský folklorní soubor přivítán velice vřele a veselští senioři naše povedené pásmo náležitě ocenili. Po skončení programu ještě chlapci obešli s pomlázkami ty, kteří vystoupení nemohli navštívit.
Poté už všichni pospíchali domů, aby se připravili na náročné Pondělí velikonoční.

Autor článků: Stanislav Tomša