Klibna a kozlíci po roce opět v Kovářově

Zpět

08.01.2013

V podvečer 5. ledna se tradičně sešli členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, aby se vydali na obchůzku s Klibnou a kozlíky po jednotlivých staveních v obci Kovářov. Tento starobylý a jedinečný lidový zvyk udržují členové souboru dlouhou řadu let.
Letos opět veselý průvod, za hudebního doprovodu dud, navštívil stavení s maskou kobyly a maskami kozlíků, kdy klibnu (kobylu) sedlák a kočí prodávají hospodářům, či hospodyním.
Všude, kam veselý průvod přišel, začalo smlouvání a prodávání:
„….. tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, ……
……. je nově okovaná a jakou má jiskru v oku …. takovou nikde nekoupíte sousede …. co říkáte, plácneme si, nebude drahá.
Jak už je zvykem, kobylu nikde nechtěli a častovali ji slovy: … Takovou hajtru nechci … vždyť je samý žebro … jděte o dům dál…. támhle soused ji třeba koupí, ten má velký pastviny….
Sedlák a kočí pobídli kozlíky, aby všechny přítomné alespoň pořádně potrkali. Za bujarého veselí došlo na přípitek kořaličkou, někde dostali i něco k zakousnutí a nechyběla ani nějaká ta zlatka na seno či oves pro kobylu.
Při odchodu ze stavení si přítomní popřáli do nového roku hodně štěstí a zdraví a za klapání a mečení kozlíků se vydal průvod masek o dům dál. Na závěr dle tradice statný řezník kobylu porazil a tím ukončil celou letošní obchůzku.   

manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z letošní obchůzky