Barborky v kovářovské škole

Zpět

04.12.2012

Kovářovská základní škola uvítala opět po roce obchůzku Barborek a to dle tradice 4. prosince, kdy právě na tento den připadá svátek svaté Barbory.
Děvčata se po oblečení do bílého kostýmu se závojem a věnečkem na hlavě vydala na obchůzku do tříd. Nesměly chybět také rekvizity, a to košíček se sladkostmi pro hodné děti a metly na „nemodlivce“ či nezbedníky.
Barborky vždy tiše vešly do třídy, obešly děti sedící v lavicích a poté před tabulí odříkávaly „My tři Barborky jsme, z daleké krajiny jdeme a dárky vám neseme. Neseme, neseme velice to krásné, kdo se modlit bude, tomu je dáme a kdo nebude, tomu hodně nařezáme.“ Děti, které Barborkám přeříkaly modlitbičku, byly odměněny sladkostí z košíčku a ostatní slíbily, že se do příštího roku polepší a také se nějakou modlitbičku naučí. Metličky Barborek letos trošku zahálely, ale i tak se na některé nezbedníky dostalo.
Barborky navštívily také kuchařky ve školní jídelně i jednu z paní vychovatelek a protože i ony uměly modlitbu, dostaly samozřejmě něco dobrého na zoubek. 
Základní škola ve spolupráci s Jihočeským folklorním souborem Kovářovan se i touto obchůzkou snaží připomínat lidové zvyky, aby nepřišly v zapomnění.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z obchůzky