Úspěšný pořad folklorních souborů z Kovářova

Zpět

02.12.2012

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan uspořádal tradičně mikulášský kulturní pořad, jež nesl v letošním roce název „Na sv. Kateřinu zalezem pod peřinu“.
V sobotu 1. prosince 2012 se v kovářovském kinosálu sešlo na 120 platících diváků, aby shlédli vystoupení dospělého Kovářovanu, dětského Kovářovánku a jejich hostů, žáků druhé třídy místní základní školy. Pro příchozí  byla též ve vestibulu kulturního domu připravena výstava prezentačních panelů příhraničního projektu Jihočeského folklorního sdružení „Společně za folklorními tradicemi.“
Celé vystoupení zahájil Kovářovan tanečním programem „Naše rokyta“, kde předvedl  choreograficky upravené tance – jihočeská kolečka, hulána, kalamajku, řezanku a další, které pěvecky provázely zpěvačky souboru. Jako host vystoupili žáci 2. třídy kovářovské základní školy, kteří zaujali publikum pěkně zazpívanými písničkami s názvy Vodník, Vítr fouká, Když se čerti ženili a Muzikant, které prokládali recitací básniček o zimě, čertech i Mikuláši. Kovářovánek společně se zpěvačkami dospělého souboru představil program „Na svatou Kateřinu zalezem pod peřinu“. Děti zpívaly veselé zimní písničky doplněné o taneční prvky jako úkroky, chorovodová kolečka, otočky v párech, průchody do „brány“ i další pohybové prvky, které provázely jednotlivé části vystoupení. Součástí programu byla i žertovná sóla v písni Byla jedna Káča, kde se malé zpěvačky hudebně doprovázely na rytmické nástroje. Diváky, kromě jiného, zaujala  i divadelně pojatá scénka báby a čerta na píseň Poslechněte drahé duše, jak čert bábě vlez do nůše. Nechyběla ani dětská říkadla, jež propojovala jednotlivá čísla celého představení. 
Závěr hodinového pořadu patřil tradičně nadílce  od sv. Mikuláše, kterého doprovázel čet i andělíček. Mikuláš odměnil drobným dárkem všech čtyřicet jedna vystupujících a nezapomněl ani na děti z publika, které si také na jeviště přišly pro perníkovou hvězdičku.
Vystupující se rozloučili s diváky společným zamáváním a vedoucí Kovářovanu Pavla Škochová  popřála všem v nadcházejícím adventním období mnoho spokojenosti a klidu. 

www.kovarovan.cz

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z vystoupení