Kovářovánek pekl čerty

Zpět

13.11.2012

„Čerti velcí i malí, z těsta se vyklubali.“ A že tomu tak skutečně bylo, o tom se můžete nyní přesvědčit.
Děti z folklorního souboru Kovářovánek se v úterý 13. listopadu pustily do další řemeslné činnosti. I když do Mikuláše zbývá ještě několik dní, ozkoušely si práci s těstem již nyní, aby mohly doma samy upéct čertíka a překvapit malým dárkem ty „opravdové“ čerty , kteří chodí společně s Mikulášem 5. prosince.
Během zkoušky nejprve vyválely z kousku kynutého těsta delší váleček, pak nastalo překládání, stáčení, proplétání, zdobení a pekelník byl hotov. Vedoucí souboru Pavla Škochová, členka Kovářovanu Tereza Lhotová a maminky Marie Háchová a Blanka Kadeřábková mladým pekařům trochu při výrobě pomáhaly, aby měly všechny děti svá díla jaksepatří pěkná. O upečení se postarala děvčata z 8. a 9. třídy v rámci hodiny domácích prací. Kromě práce s těstem došlo také na kreslení čertů a čertic i zpívání písniček, z nichž mnohé zazní v připravovaném mikulášském programu Kovářovánku 1. prosince.
V závěru řemeslné zkoušky se všichni vyfotografovali se svými čertíky a poté si je odnášeli na památku domů. … Kdoví, jestli je cestou nesnědly.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z akce