Sympozium – Jihočeský zpěváček, úspěšně proběhlo

Zpět

02.04.2012

Sympozium – Jihočeský zpěváček
Intonace a výrazové prostředky v dětském pěveckém projevu
Pod záštitou Františka Štangla, 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje

V rámci projektu Jihočeského folklorního sdružení
„Společně za folklorními tradicemi“

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj

Projekt probíhá za podpory Jihočeského kraje a Obce Kovářov


V Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí se v sobotu 31. března konalo Sympozium Jihočeského folklorního sdružení v rámci příhraničního projektu „Společně za folklorními tradicemi“, na kterém JFoS spolupracuje s dolnorakouskými i hornorakouskými partnery.
V rámci sympozia se uskutečnila i krajská soutěž dětských zpěváků lidových písní do 9-ti let, Jihočeský zpěváček, do které byly delegovány soutěžící z členských souborů JFoS národopisných oblastí Prácheňska, Blat a Kozácka. Z akce se bohužel omluvili rakouští účastníci, takže se na jejich návštěvu budou pořadatelé těšit při další aktivitě příhraničního projektu.


Na sympozium přijeli účastníci v dopoledních hodinách, ve vestibulu hotelu Zvíkov byli uvítáni ochutnávkou koláčků a mohli se zaposlouchat do pěveckého programu zpěvaček Jihočeského folklorního souboru Kovářovan. Následovalo vystoupení dětských souborů Kovářovánek a Bárováček, které předvedly divákům své pěkně připravené pořady.
Po jejich vystoupeních pod odborným dohledem poroty ve složení Jiří Traxler, Věra Svobodová a Anděla Maršálková zazpívalo postupně všech sedm dětských soutěžících dvě lidové písně, z nichž jedna byla s doprovodem muziky. Jakmile dozněla poslední píseň a utichl potlesk diváků, odebrali se všichni na oběd, po němž se porota sešla k poradě a rozhodla o pořadí jednotlivých dětských zpěváků.
Porota velice kladně hodnotila výkony všech soutěžících a oceňovala jejich snahu a pěkné provedení připravených písní. Vítěz může být ale jenom jeden a tak po poradě porotci rozhodli o udělení pamětních listů a diplomů.
Pamětní list obdržela Zuzana Vacková ze souboru Javoráček, Kristýna Štěpánková a Magdalena Krejčí, obě ze souboru Bárováček, třetí místo obsadili – Veronika Kozubíková z Prácheňského souboru ze Strakonic a Tadeáš Bicek ze souboru Javoráček z Lomnice nad Lužnicí, druhé místo – Josefína Holá z Prácheňského souboru ze Strakonic a první místo si vyzpívala Matylda Mandovcová ze souboru Kovářovánek z Kovářova.
Vedoucí zúčastněných souborů se následně sešli s odbornou porotou, kde rozebírali výkony jednotlivých účastníků. Děti se souběžně bavily při doprovodném programu, kde tancovaly, soutěžily, mohly si také vybrat v infocentru připravené prezentační materiály, ale též ve výtvarné dílně omalovat bílou polevou perníkové korpusy vajíček
Další program sympozia se uskutečnil také v neděli 1. dubna v Kovářově.


Milan Škoch
předseda Jihočeského folklorního sdružení
Foto: Milan Škoch, momentky z akce