Kovářovan úspěšně představil „Kozácko“ v Národopisném muzeu v Praze

Zpět

11.03.2012

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan vystoupil v sobotu 10. března 2012 v Praze se svým komponovaným pořadem „Vítejte na Kozácku“. Kovářovan jej předvedl od 19 hodin v Národopisném muzeu /letohrádku Kinských/ početnému publiku, které jej se zaujetím sledovalo.
Celému vystoupení předcházel křest nové knihy PhDr. Jiřiny Langhammerové  „Jižní Čechy-kraj-lidé-tradice“, jež uvedla, kromě dalších významných hostů, PhDr. Zuzana Malcová, ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR. Při křtu také asistovali členové Kovářovanu, mezi kterými byl i jeho nejmladší člen jedenáctiměsíční Martínek Schmeller.
Po tomto slavnostním aktu se jeho účastníci usadili v publiku a shlédli již zmíněný sedmdesáti minutový komponovaný pořad „Vítejte na Kozácku“.  Přítomní kromě krásných kozáckých krojů obdivovali výkony tanečníků při jihočeských kolečkách, obkročáku, řezance či oceňovali výkony zpěvaček při sborovém zpěvu i trojhlasu sólistek.
Závěr celého pořadu patřil ukázce jedinečného tříkrálového lidového obyčeje „Obchůzce s klibnou a kozlíky“, při kterém nechybělo řádění skotačivých kozlíků, či žertovný prodej kobyly (klibny). Úplnou tečkou bylo ale společné potancování vystupujících s diváky, rozdávání kovářovských koláčků „hnípanců“ i preclíků.
Po rozloučení s diváky předala autorka knihy „Jižní Čechy-kraj-lidé-tradice“ Jiřina Langhammerová vedoucím Kovářovanu manželům Milanovi a Pavle Škochovým jeden výtisk s věnováním. V knize samozřejmě nechybí ani národopisná oblast kovářovského souboru Kozácko, doplněná fotografiemi a je zde i zdokumentován lidový obyčej „Obchůzka s klibnou a kozlíky“, za což autorce velice děkujeme.     

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z akce