Jubilejní maškarní rej

Zpět

21.02.2012

Letošní maškarní rej v kovářovské škole, který se konal 21. února, slavil kulaté jubileum. V tento poslední masopustní den před Popeleční středou, kterou začíná období půstu a příprav na Velikonoce, se již podesáté sešly děti v tělocvičně zdejší základní školy, aby se pobavily a zaskotačily.
Maškarní rej tradičně uspořádal Jihočeský folklorní soubor Kovářovan ve spolupráci se Základní školou, dětským folklorním souborem Kovářovánek a na přípravě se letos podílely také děti ze školní družiny  s vychovatelkou Gabrielou Zítkovou i kuchařky ze školní jídelny. Organizátoři věnovali do každoroční tomboly hezké ceny, např. přívěsky, tužky, omalovánky, divadelní záložky a jiné, ale většinu vlastnoručně vyráběly děti z 1. i 2.  třídy, školní družiny a Kovářovánku. Účastníci se tak mohli těšit na papírové myšky s bonbónky, papírové taštičky, deníčky, pěkně ozdobené záložky, šašky s cukrovinkou, látkové ptáčky nebo přívěsky na klíče z vlny. A protože nesměly chybět masopustní „šišky i kobližky“, upekly paní kuchařky pro malé i větší tanečníky právě již zmiňované koblížky.
Do vyzdobené tělocvičny základní školy přicházely po 13 hodině krásné princezny, víly, čarodějnice, rytíři, kovbojové, orientální tanečnice a další a další masky, které postupně zaplňovaly taneční parket. Po úvodním přivítání se začalo tančit, soutěžit, zkrátka maškarní rej se rozjel v plné parádě. Děti se naučily Ptačímu tanci, soutěžily v klokaních skocích, pojídání koblih, vytváření egyptské mumie, ozkoušely tančení pod papírovými řetězy, na svižné melodie např. vytvářely „vláčky“, „brány“ a každý si zkrátka užíval veselí.
Tradičně se soutěžilo „O nejhezčí masku“, ale novinkou se stala výtvarná soutěž „O nejlepší maškarní kresbičku“, kterou iniciovaly děti z 1., 2. a 3. třídy. Několik dní před konáním reje kreslily různé masopustní maškary a ty nejhezčí obrázky poté věnovaly do soutěže. V průběhu reje přítomné masky bodovaly jednotlivá vystavená výtvarná dílka, z nichž vyšly vítězně tři kresbičky.
V závěru pak proběhlo vyhlášení a ocenění nejhezčích masek. Třetí místo získal malý policista Michal Zdeněk, druhou příčku obsadila kovbojka Anička Jiroušková a vítězkou se stala zdravotní sestřička Jana Kotápišová. Nejlepší maškarní kresbičku vytvořila Natálie Slivková, druhé místo si vykreslila Klára Smrčinová a třetím úspěšnou výtvarnicí se stala Hana Lípová.
Odměnou každému z  padesáti účastníků jubilejního maškarního reje byly ceny z tomboly, kterou pomáhaly rozdávat maminky členek Kovářovánku. 
  
manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z maškarního reje