Klibna a kozlíci opět po roce v Kovářově

Zpět

06.01.2012

Členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan se tradičně večer 5. ledna vydali na obchůzku s Klibnou a kozlíky po obci Kovářov. Tento starobylý a jedinečný lidový zvyk udržují členové souboru dlouhou řadu let a každoročně s maskou koně a maskami kozlíků navštěvují jednotlivá stavení. Klibnu (koně) se jako vždy snažil sedlák a kočí, jež celý průvod masek vodili, prodat hospodářům či hospodyním.
Všude kam veselý průvod přišel, začalo smlouvání a prodávání:
„….. tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, ……
……. je nově okovaná a jakou má jiskru v oku …. takovou nikde nekoupíte sousede …. co říkáte, plácneme si, nebude drahá.
Většinou kobylu nikde nechtěli a častovali jí: … Takovou hajtru nechci … vždyť je samý žebro … jděte o dům dál…. Vždyť ani zuby nemá….
Sedlák a kočí tedy vyzvali kozlíky, aby trochu všechny přítomné alespoň potrkali. Za bujarého veselí si všichni připili dobrou kořaličkou, někde dostali i něco k zakousnutí a nechyběla ani nějaká zlatka na seno či oves pro kobylu.
Při odchodu si přítomní popřáli do nového roku hodně štěstí a zdraví a za klapání a mečení kozlíků se průvod masek odebral o dům dál. V závěru obchůzky došlo tradičně k poražení klibny, tentokrát na staré faře, kde má Kovářovan klubovnu. Všichni se odstrojili z masek,  ještě něco malého pojedli, popili, popovídali a poté se rozešli do svých domovů.

manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z letošní obchůzky