Kovářovan na XIV. Doudlebských dožínkách

Zpět

11.09.2011

Sobota 10. září 2011 patřila v obci Doudleby na Českobudějovicku již XIV. Doudlebským dožínkám, na kterých  nemohl chybět ani Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, tradiční host této slavnosti. Doudleban  každoročně navštěvuje také Jihočeský folklorní festival Kovářov a spojuje jej tak s Kovářovanem dlouholeté přátelství.

Slunečná zářijová sobota v Doudlebech patřila nejen dožínkám, ale také oslavám, a to 1030 let od první písemné zmínky o obci či 115. výročí tamního hasičského sboru.
Kovářovan přijel ale zejména na dožínky a tak se s dalšími soubory zúčastnil slavnostního průvodu obcí a předvedl divákům svůj kulturní program. Na jevišti se představil také místní Doudleban, dále dolnorakouský pěvecký soubor  Tannberger Viergesang, Blaťácký soubor, soubor Radost a Povltavští trubači.
Kovářovští také nezapomněli na dárek pro členy Doudlebanu, (oba soubory se od nepaměti častují žertovnými překvapeními) a tak letos přinesli na jeviště hned dárky dva. Prvním bylo Tablíčko cti a slávy, aneb Ať žijí ti, co nad nimi slunce nezapadá. Tablíčko obsahovalo dvě fotografie Kovářovanu  s oběma českými prezidenty, jak Václavem Havlem (z roku 1994), tak Václavem Klausem (z roku 2007). Třetí fotografie chyběla a na prázdném místě byly uvedené striktní pokyny, které musí Doudleban splnit……. Soubor Doudleban urychleně dodá společnou fotografii se souborem Kovářovan, aby byl splněn obsah myšlenky Tablíčka a toto vyvěsí na viditelném místě. Pokud Doudleban nesplní výše stanovenou podmínku … tak, tak si to na něj budeme pamatovat……
Dalším překvapením byla „pravá“ Kovářovská Dožínkovice s etiketou, na které stálo. Kovářovská Dožínkovice je netradiční výrobek, vyráběný podle málo prověřené a vůbec nezdokonalované receptury. Laxním dodržováním receptury a technologického postupu výroby není zajištěna kvalita. Nepůvodní etiketa Vám nezaručuje, že se jedná o náš originální výrobek. Složení: kdo ví jaké. Vyrábí: nechtějte vědět. Číslo šarže v žádném případě nebude uvedeno na hrdle. Výrobek je zásadně určen pro potřeby Doudlebských dožínek jakékoliv jiné upotřebení je výrobci srdečně jedno.
Po předání dárku následovalo ochutnávání Dožínkovice a také společné fotografování obou souborů, aby byla naplněna myšlenka Tablíčka.
Dožínky se vydařily, všechny soubory i diváci  se dobře bavili a to je to nejdůležitější.
Děkujeme Doudlebanu za pozvání  a budeme se těšit na setkání v Kovářově při XVII. Jihočeském folklorním festivalu Kovářov 2012, který se uskuteční 25. – 27. května 2012.    
                 
manželé Milan a Pavla Škochovi
foto: Milan Škoch, momentky z dožínek