Malí Javoráčci na velkém festivalu

Zpět

27.08.2011

Královské město Písek ožilo ve dnech 17. – 21. srpna již XVII. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu. Mezi 14 soubory, které představily své programy v rámci této významné folklorní akce, byl po několika letech opět náš dětský soubor.
Pořádající Písečan nás tentokrát pozval na dva festivalové dny. Vyrazili jsme k Písku v pátek ráno a skoro celou cestu lilo jako z konve, ale v cíli po děšti ani památky. První vystoupení jsme předvedli hned odpoledne v rámci části festivalu věnovaného právě dětským souborům. Po večeři následovalo ubytování a mohli jsme vyrazit společně do ulic města a hlavně na večerní představení dospělých, které se nám moc líbilo.
Festivalový program se odehrával v Palackého sadech, kde se děti mohly odreagovat na různých prolézačkách, skluzavkách a houpačkách. Javoráčci si užívali do sytosti!
Většina z nás pak pokračovala ještě do kulturního domu na neformální, velmi veselý společný večer. Nejveselejší z nás byl asi čtyřletý Tadeášek, který se začal úzce družit se zahraničními soubory z Turecka a Itálie. Celkově byla atmosféra velmi přátelská, ale nedalo se nic dělat, museli jsme s dětmi do postele.
Sobotní ráno, na seřadišti průvodu, jsme si všichni pozpěvovali s Hořeňákem, který toho asi moc nenaspal, ale náladu udělal úžasnou. Naši nejmenší dál prohlubovali přátelské vztahy a se zájmem si prohlíželi krásné kroje Italek, Turků a Mexičanů.
Průvod vyrazil zvesela směr náměstí a hlavní ulice města, kde jsme se vždy představili jednou písničkou nebo tancem. Naše děti se těšily na konec průvodu, protože jsme jim slíbili focení s cizokrajnými přáteli. A povedlo se! Nikdo nás neodmítl.
Odpolední program pokračoval opět v Palackého sadech a tentokrát se představily všechny soubory, dětské i dospělé. Publikum bylo úžasné a soubory předvedly krásná vystoupení. Naše děti měly radost, že je přijeli podpořit dospěláci z Javoru a dokonce jejich kamarád Marek, který jel místo do Písku do nemocnice se zlomenou rukou.
Písečan čekala ještě spousta práce, ale rozhodně si zaslouží velké poděkování za přípravy a bezproblémové zrealizování festivalu. Moc se nám v Písku líbilo a snad se tam zase podíváme.

Marcela Božovská
Autorka fotografií: Stanislava Bicková