Na břehu Zlaté stoky se zpívalo a tančilo

Zpět

15.06.2011

Jihočeské městečko Lomnice nad Lužnicí pořádalo spolu s Jihočeským folklorním sdružením a souborem Javor,  Festivalu folklorních souborů U Zlaté stoky. Slunečné dny druhého červnového víkendu dodávaly setkání dětských a dospělých souborů tu správnou radostnou náladu a tak bylo kolem Zlaté stoky opravdu veselo.
Festival byl oficiálně zahájen již v pátek 10. června, Koncertem hudebního mládí, kdy se v kostele sv. Václava představily dětské soubory a sbory. Po několika úvodních větách starostky města, Ing. Ivy Novákové, předvedli své umění postupně všichni účinkující. Zahájení patřilo již tradičně nejmladším účastníkům, dětem z místní mateřské školy. Příjemně naladěnému publiku představily svůj repertoár i ostatní lomnické sbory Zvoneček a Racek ze základní školy. Dále vystoupily houslový a kytarový soubor ZUŠ B. Jeremiáše z Č. Budějovic a soubor akordeonistů ze ZUŠ J. Hradec. Moravské písně zazněly v podání Pomněnky z Tvrdonic. Tečkou za pátečním úvodním koncertem bylo představení dětí ze sboru KOS na motivy Malého prince.
Druhý festivalový den jsme odstartovali soutěžním kláním mezi dětskými soubory Pomněnkou, Trnávkou a Javoráčkem. Při Hrách bez hranic ukázaly děti svou soutěživost a hravost a hlavně měly možnost se blíž seznámit. Zlato získala Pomněnka, druhá příčka patřila domácím a třetí Trnávce. Odměna čekala na všechny soutěžící, tak byla spokojenost na všech stranách.
Hlavní festivalový program zahájil krojovaný průvod všech účinkujících ulicemi Lomnice do areálu Farská louka. Na pódiu se představily soubory Doudleban z Doudleb, Heimat und  Linz, Trnávka z Pacova, Pomněnka z Tvrdonic a domácí Javor a Javoráček. Večer pokračoval taneční zábavou a Noční hasičskou soutěží.
Za organizací a přípravou stojí členové pořadatelského souboru. Sponzorsky podpořily tento ročník našeho festivalu firmy ZS Dynín a Pekařství MPM Marek Baštýř. Všem patří upřímné poděkování.
Festival v Lomnici nepatří mezi velké akce, ale zatím se u naší Zlaté stoky vždycky zpívalo a tancovalo s chutí a radostí. Co víc si přát!

Marcela Božovská
vedoucí FS Javor