Javor na břehu Dunaje

Zpět

06.05.2011

Na prvního máje jsme se vypravili k břehům Dunaje, konkrétně do rakouského města Krems. Celou cestu nám sice pršelo a tak jsme měli trochu obavy, jak budeme tancovat a hlavně hrát na dešti, protože Májová slavnost se měla konat na volném prostranství. Sluníčko však mraky rozehnalo a i když bylo chladněji, bylo pře námi krásné odpoledne s příjemným programem v nádherném historickém prostředí radničního nádvoří a výhledem na Dunaj i okolní vinice.
Na tuto akci jsme byli pozváni v rámci společného projektu Jihočeského folklorního sdružení a Volkskultur Niederösterreich. Po příjezdu nás přivítala vedoucí pořádajícího souboru Wachauer Trachten- und Heimatverein, paní Wilfriede Emberger spolu s Verenou Hofsteter, manažerkou Volkskultur Niederösterreich. Po několika organizačních pokynech jsme se usadili v publiku a s chutí se zaposlouchali do skladeb místního dechového orchestru. Měli jsme poměrně dost času před zahájením hlavního programu na procházku i dobrý oběd.
Odpolední program byl zahájen krátkým průvodem a několika písněmi v podání nejmladších účastníků z řad domácího souboru. Krásným gestem bylo předání dvou originálních čepců z oblasti Wachau do rukou předsedy JFoS a  zástupkyně Jihočeského kraje Hermíny Mocové. Krátce pak promluvila paní starostka, která mimo jiné předala malou pozornost za dobrou spolupráci rovněž panu Škochovi. Ke slovu se dostala i Verena Hofsteter a následně pokračoval kulturní program. Náš soubor se představil velmi dobře naladěnému a pozornému publiku celkem třikrát a vždy jsme končili za velmi povzbuzujícího potlesku.
Diváci si dokonce vyžádali malou přednášku o našich dudách a tak naše tlumočnice a houslistka, babi Havelků, spolu s dudákem, Ivanem Fabiánem, slovně i názorně předvedli co to vlastně je ten náš kozel a co umí.
Náš poslední program byl tečkou za Májovou slavností a paní Wilfrieda nás obdarovala různými pozornostmi. Milovníci vína budou moci ochutnat místní značku. Pro ty co raději čokoládku, jsme dostali mega balení banánů v čokoládě.
Všem se nám na břehu Dunaje zase líbilo a prožili jsme krásný první máj. Doufáme, že i další vystoupení budou stejně pohodová, ostatně čeká nás jedno hned další neděli 8. května v Chotýčanech a tam bývá také dobře!

Marcela Božovská