Ohlédnutí - Krojový ples Českobudějovických folklorních souborů a jejich hostů.

Zpět

22.03.2011

Poslední únorový víkend tohoto roku, přesně v sobotu dne 26. února 2011, se sešly folklorní soubory Českobudějovicka na svém v pořadí již 6. plese. Tentokrát byl hlavním hostitelem Jihočeský soubor písní a tanců Úsvit, který akci pořádal ve spolupráci se Statutárním městem České Budějovice. Kromě již tradičních každoročních účastníků plesu a souborů střídajících se pravidelně na pořadatelství akce, tj. Furiant – soubor lidových písní a tanců České Budějovice, Národopisný soubor Doudleban, Doudlebské sdružení Soumrak z Koutů, Folklorní soubor Radost z Kamenného Újezdu a soubor „domácí“, jsme mohli tentokrát spatřit na plese i zástupce a členy dalších jihočeských oblastí a folklorních souborů, nejhojněji snad byl zastoupen Folklorní soubor Javor z Lomnice nad Lužnicí ve svých nádherných „blaťáckých“ (blatských) krojích, členové folklorních souborů Růže a Jitřenka z Českého Krumlova. Ovšem nebyli sami. Viděli jsme zde i prácheňské kroje a to díky Mladé dudácké muzice ze Strakonic, objevili se tam další zástupci krajové (odborník by asi řekl etnografického subregionu) oblasti Doudlebska z Národopisného spolku z Komařic, dále byli přítomni členové souboru Malý Furiant a nesmíme zapomenout na dorost domácího pořadatele bálu – členové souboru Úsviťáček II (což jsou ti nejstarší), kteří vydatně asistovali svým starším a zkušenějším kolegům. A to množství „krojovaných“ účastníků a počet souborů aktivně se účastnících akce, byť jen na „čumendu“ a za zábavou, tak to byla první odlišnost od bálů předešlých. Krojovaní měli vstup zdarma!
Dějištěm plesu se tentokrát stal DK Slavie v Českých Budějovicích a dlužno poznamenat, že byl důstojným místem a vytvořil úžasnou kulisu pro konání akce takového rozsahu. Další takovou zvláštností bylo to, že se soubory předem domluvily, že se již nebudeme navzájem představovat svými projekty, pásmy a tanci (už se známe navzájem velmi dobře), ale že se soustředíme na pobavení všech přítomných a že do toho zapojíme co nejvíce lidí. A tak každý soubor přišel s nějakou soutěží, s nějakou výukou tance, s parodiemi a bylo to velice originální a pěkné, a na nanejvýš jedinečný nápad hlavního pořadatele.
Zahájení plesu obstaral domácí soubor JSPT Úsvit s Úsviťáčkem II, a to nejprve předtančením, tancem Minety v podání domácích. A pak už se staral o zábavu a pobavení členů souborů, ale i všech hostů, kteří na tuto hru přistoupili s nadšením. Takže jsme viděli a zažili výuku tanců typických pro všechny čtyři krajové oblasti jižních Čech – kolečka, doudlebská polka, mazurka, velice originální parodie až taškařice na motivy písně a tance z filmu Slunce, seno, jahody „Trnky, brnky…“, aj. a jak to všem účastníkům plesu šlo a slušelo! A výuka tanců byla doplněna soutěžemi, účastníci soutěžili v „židlové“ a o nejlepší taneční pár v tanci při držení jablíčka, ve finále pak 2 kusy. A jaký to mělo spád a šmrnc, jeden soubor s připravenými akcemi za druhým. O zábavu a zejména o tanec se staraly tentokrát, a to je třetí odlišnost oproti předešlým akcím, dudácké muziky souboru Úsvit, Radost, Furiantská muzika a Dudlajda, to znamená jen folklorní kapely a to až do konce plesu. Příjemnou atmosféru a báječný dojem akce dokreslila bohatá a dobře zorganizovaná tombola.
Pochopitelně, že se „Úsviťáci“ připravili skvěle na půlnoc, aby někdy možná šokovali, ale vždycky rozesmáli všechny přítomné. V programu to bylo uvedené jako „půlnoční rej“ a určitě to všichni odsouhlasili, že to skutečně rej byl a hlavně všechny od srdce pobavil. Začalo to vše country tancem v podání domácích tanečníků, pokračovalo společenským tancem jednoho z párů folklorního souboru, následoval skvělý úlet v beatlesovském podání Žluté ponorky (Yellow Submarine), kdy tanečníci vpluli, abychom byli styloví, v potápěčských ploutvích a se šnorchly na hlavách a mezi sebou měli onu vyvedenou a skutečně žlutou „ponorku“ (a ostatní kolegové vytvářeli kolem bublinky „bublifuky“) a tato část programu byla završena v prudkém rytmu kankánem tanečnic a jednoho tanečníka Úsvitu. Tak to byla paráda, to se opravdu povedlo. A hudební doprovod, skutečně jen a jen Dudlajda.
Že se akce vydařila, tak o tom svědčí to, že až do konce plesu zůstalo tolik lidí, kteří se bavili, a kdyby nemuseli opustit útroby kulturního domu, tak by se byli bavili jistě až do rána. A příští rok? Příští rok, tj. 2012, je na řadě Národopisný soubor Doudleban a 7. ples!

Vladimír Buldra